למרות הזום – כיצד הרשויות המקומיות יכולות ליצור קשר אישי עם התושבים בתקופת הקורונה?

גלי מיכל חנן

גלי מיכל חנן

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
קשר לתושב מרחוק ומקרוב - המוניציפלית

הקורונה יצרה לנו מציאות חדשה גם ביחסי הרשויות המקומיות והתושבים, רוב התקשורת עברה לזום ולאמצעים דיגיטליים מה שיוצר לא פעם משברי תקשורת ואמון. אז איך יוצרים ומשמרים קשר אישי למרות המפגשים המקוונים בזום? גלי מיכל חנן, בעלים ומנכ"לית Muniplus משתפת אתכם ב-5 דרכים להובלת התהליך

אל תעשו מפגשי זום כלליים – הגדירו קהילות נישה וערכו עמן דיאלוג ממוקד
אם אתם אחראים ברשות המקומית על הקשר עם התושבים חשוב לדעת שהפנייה לקהלי היעד צריכה להיות באמצעות הגדרה ואפיון קהילות נישה כמו למשל נשים עצמאיות, הורים מסורתיים, רווקים ורווקות, צעירים וכיו"ב. בשום סיטואציה לא ניתן לפנות לכל הציבור עם אותה הצעת ערך וזו גם הדרך המהירה ביותר לאבד אותו.

ערכו "טרום מפגש" עם תושבים מעורבים
הנטייה של רוב הרשויות המקומיות היא להתקדם ישר לקיום של מפגשי תושבים בזום אך כמה שלבים לפני כן מומלץ לערוך מפגש סגור המיועד רק לתושבים מעורבים מאותה קהילת נישה שהגדרתם תחילה. במפגש זה מומלץ לשקף לקבוצת התושבים המעורבים שאתם עומדים לצאת בסקר לקראת מפגש זום בנושא מסוים ושתשמחו שהם יסייעו בהפצה ובעידוד התושבים למלא אותו, כך תוכלו להביא יותר תושבים למפגש הגדול.

צעד אחד לפני הזום – ערכו סקר מממוקד בקרב קהילת התושבים הרלוונטית למפגש
אל מפגש הזום מומלץ שבתור נציגי רשות מקומית תגיעו הכי מוכנים שאפשר ושהתושבים ירגישו בסופו של הליך שאתם מכירים את התחושות, האתגרים והשאיפות שלהם. לכן, בשלב הכנת הסקר יש לבחור בשאלות עומק על אתגרים נקודתיים עמם מתמודדים התושבים במקום אוסף של שאלות קרות החוזרות על עצמן ברוב הסקרים. בסיום הסקר אפשרו לתושבים להציף סוגיות פרטניות שאולי הם לא נשאלו עליהן במהלכו. הידעתם? כאשר מאפשרים ביטוי אישי בסקרים לסוגיות חופשיות של תושבים ניתן למזער ואף לבלום סיטואציות שהם יעלו פוסט זועם ברשתות החברתיות.

בנו תשתית לשיחת הזום עם התושבים על בסיס נתוני הסקרים
כעת לאחר שצברתם מגוון נתונים וגיבשתם מסקנות עבור נושא המפגש עם התושבים עליכם לבנות תשתית לשיחת הזום עמם, התשתית תכלול סדר יום לשיחה לרבות נושאים שיעלו לדיון ותמפה את הגורמים מהרשות שיש לזמן לזום הרלוונטי וגם להיערך מבחינת חומרי הסברה מתאימים ומעניינים. אם למשל קהילת הנישה של התושבים שבחרתם היא נשים עצמאיות ובסקר שלכם עלתה סוגיה של מחסור בפעילויות יזומות עבורן תוכלו לזמן לזום את מנהלי אגף העסקים בעיר, קידום נשים וכיו"ב או במקרה שמדובר במפגש עם שכונה מסויימת ומהסקר המקדים עלתה בעיית חניה וניקיון תוכלו למצוא פתרונות עוד טרום מפגש.

הזמינו את התושבים לזום ובואו מוכנים
אחרי שלמדתם היטב את סיכומי הנתונים של הסקר כמו גם המסקנות יש להגיע לזום ולהוביל אותו יחד עם גורמי הרשות הרלוונטיים, מומלץ להקפיד לתת מענה לסוגיות ספציפיות ולהעביר לתושבים את המסר שלמדתם היטב את הנושאים היקרים לליבם. אל תחכו שהתושבים יציפו את הפערים בעצמם במהלך הפגישה, הפתיעו אותם עם התייחסות יזומה שלכם ומענה לסוגיות הרגישות ביותר, כך הם ירגישו שיש משמעות לכל התהליך שהם עברו עד המפגש וישתפו פעולה עם מפגשי הזום הבאים. בנוסף, הקפידו לתת במה לתושבים המעוניינים להציע יוזמות ופתרונות לנושאים שעלו בסקר או במהלך הזום עצמו, לעיתים התושבים עצמם יחברו אתכם למשאבים נוספים שלא הכרתם, במהלך הזום תדאגו להציב צוות ONLINE שיענה לשאלות ויתייחס תוך כדי ולסיום רצוי שמספר ימים לאחר המפגש תשלחו למשתתפים את מה שהיה ומה שצפוי להיות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *